Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Okna PCV czy Aluminiowe?

Blog:  dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-14
wyślij wiadomość

Od jakiegoś czasu szukamy firmy która dostarczy i zamontuje okna. Wszystkie wyceny jakie dostaliśmy już po rabatach przekraczają 50 000 PLN (okna+montaż) odrzucając egzotycznych wykonawców na egzotycznych profilach i przechodząc do renomowanego lokalnego pośrednika osiągamy pułap 65000 PLN są oczywiście i wyceny przebijające do 85 000PLN. Wszyscy proponują HS - aluminium, pozostałe okna PCV. Taka mieszanka spowoduje, że będą różnice w kolorach, słyszałem o nakładkach aluminiowych na PCV ale boje się że nie przetrwa to próby czasu oraz podniesie to i tak już bardzo wysoki koszt okien. Planowany kolor to szary RAL7040 trudno dostać, zbliżoną okleinę. Szary jest ciężko dostępny królują antracyty chyba 90% rynku obecnie dla monokoloru odrzucając biel montowaną w deweloperkach. Coraz poważniej myślimy o 100% stolarki aluminiowej czy ktoś ma doświadczenia z aluminium w domu?

HS musi być aluminiowy bo PCV nie jest w stanie obsłużyć takiego gabarytu jedno skrzydło w pakiecie 3 szybowym szyba 6mm, profil aluprof MB77 HS waga 311kg. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym profilem?


Moja rada: na etapie adaptacji projektu sprawdzić ceny okien. U nas przy HS-ach 20cm wysokość robi 14 000 PLN różnicy. Czy dzisiaj bym obniżył wysokość HS-ów raczej nie, ale z niecierpliwością czekam na finalny efekt i liczę, że powali mnie na kolana, jeżeli tak nie będzie to będę żałował wydanych pieniędzy.   

8Komentarze
libra83  
Data dodania: 2020-04-14 15:56:43
Zapraszam do mojego bloga - parę miesięcy temu miałam podobnym dylemat, mianowicie czy mieszać okna pcv z alu. Dylemat mniejszy chyba jednak, ponieważ kolorystyka antracytowa, a więc łatwiejsza w okiełznaniu. Na razie, po montażu, jestem zachwycona oknami aluminiowymi, osobiście, z punktu widzenia normalnego użytkownika, a nie śledczego z lupą, nie widzę różnicy w kolorze w porównaniu z PCV, nawet faktura jest bardzo podobna (na blogu są zdjęcia z bliska). Obejrzyjcie sobie próbki u sprzedawcy, to da Wam pewien pogląd. Jeszcze jedna korzyść płynąca z aluminiowych dużych okien - cena. Często wychodzą taniej niż z PCV - my zaoszczędziliśmy ok 10% na hs-ach.
odpowiedz
Data dodania: 2020-04-14 17:24:32
Obejrzałem twoje okna i rzeczywiście nie ma różnicy, efekt jest WOW!! Na zdjęciach wygląda jakby w obydwu przypadkach okna miały tą samą okleinę, naprawdę ładnie spasowane. Napisałem już do dystrybutora Vetrex w Pile, na stronie widziałem, że mają sporą paletę barw większą niż konkurencja.
odpowiedz
Odpowiedź do libra83
libra83  
Data dodania: 2020-04-14 18:02:49
No i super. Jestem pewna, że uda Wam się znaleźć rozwiązanie.
odpowiedz
Odpowiedź do dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-14 21:50:47
My też mamy aluminiowego hs a reszta okien z PCV;) różnicy nie widać, ale u nas kolor to popularny antracyt
odpowiedz
Data dodania: 2020-04-15 15:35:40
Tylko aluminium przy takim wymiarze. Z doswiadczenia moge polecic system S77SL heroal z przejsciem progowym na 0mm. Wtedy te boczene czesci beda wtopione w posadzke i szyba bedzie z niewidoczna rama. Producent np Teamplast. pozdrawiam
odpowiedz
libra83  
Data dodania: 2020-04-15 16:31:17
Właśnie ta cecha była dla mnie niesamowitym, pozytywnym, zaskoczeniem (Aliplast też to ma). Aż żałuję, że nie było u nas warunków by zrobić rozsuwaną część między dwiema stałymi, efekt byłby jeszcze lepszy.
odpowiedz
Odpowiedź do irek0071
Data dodania: 2020-04-16 09:14:02
No wlasnie nie do konca bo w aliplast od zewnatrz nie mozna dojsc tarasem na 0mm przez odwodnienie progu i zostanie uskok ok 2 cm. A w heroal mozna na 0mm. Akurat zajmuje sie tym zawodowo :)
odpowiedz
Odpowiedź do libra83
libra83  
Data dodania: 2020-04-16 09:28:17
A ok, już rozumiem. Mi chodziło o to, że część nieruchoma nie ma widocznej ramy nad podłogą :)
odpowiedz
Odpowiedź do irek0071

6 dni na ściany parteru

Blog:  dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-12
wyślij wiadomość

20.03.2020 - kupiliśmy materiał na ściany. W projekcie była ceramika ale zmiana na gazobeton (SOLBET 500) była dla Nas czymś oczywistym od samego początku. Na plus dla SOLBETU cena (materiał dostępniejszy w naszym regionie) i łatwość układania (niższa cena majstra). Ceramika ma jedną ogromną zaletę można wybudować "zdrowe" oddychające ściany ale żeby tak było musimy ocieplić dom wełną, zastosować odpowiednie tynki oraz farby. Minusy ceramiki: duży koszt zdrowych ścian, robienie bruzd pod instalacje, zamontowanie gniazdka prosto czy takie rzeczy jak montowanie szafek obrazków wszystko staje się problemem.


Kupując materiał zaczęła się afera koronawirusowa, czyli kupuj dzisiaj bo jutro zabraknie. I tak jak wcześniej nie rozpieszczała nas pogoda tak teraz na niebie słoneczko ale z telewizora straszą, że zaraz wszystko stanie – do dzisiaj nie stanęło i materiałów nie brakuje 😊

23.03.2020 – Majster rozpoczął murowanie ścian. Pierwsza warstwa na cement kolejne na klej.

 

28.03.2020 – Dom wyglądał już tak jak na zdjęciu poniżej – to nie jest ujęcie z drona a górka humusu 😊 Chyba każdy inwestor jak widzi pnące się do góry ściany myśli już o tym, aby rozpocząć pakowanie manatek bo przeprowadzka na nowy dom już tuż tuż 😊

Na tym etapie warto wiedzieć czy planujemy zakrywać okna roletami/żaluzjami z boxem podtynkowym. Jeżeli planujemy żaluzje fasadowe to bez względu na wysokość okna skrzynka ma 148mm roleta składa się więc rośnie wysokość boxa a nie jego szerokość. Jeżeli planujemy rolety z uwagi na to że są one zwijane rośnie ich szerokość oraz wysokość w naszym przypadku box miałby ponad 200mm szerokości, czyli bez cofniętych nadproży lub styropianu 25cm nie ma szans na ich schowanie. My planujemy styropian 20cm na elewacji i jeżeli już zdecydujemy się na rozwiązanie zewnętrzne to będą to żaluzje fasadowe. Generalnie według mnie poza regulacją ilości wpadającego światła do domu żaluzje fasadowe mają same wady w tym cena prawie 2x rolety ale jest to jedyne akceptowane przez mojego wspólnika/matkę moich dzieci rozwiązanie.

1Komentarze
libra83  
Data dodania: 2020-04-12 19:09:56
Super Wam idzie, oby tak dalej! Jestem nieco sceptycznie nastawiona do tej zdrowotności ścian. Moim zdaniem to marketing, a za prawidłowe „oddychanie” domu odpowiada dobra wentylacja.
odpowiedz

Fundament - mokra robota

Blog:  dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-11
wyślij wiadomość

20.02.2020 W dzień słońce a w nocy ulewy, działka na lekkiej skarpie i przewarstwienia gliny dawały efekt jak na zdjęciu poniżej. Jak kupowałem działkę doświadczeni znajomi mówili "- zrób badania geologiczne" ja żałowałem 300 PLN i radze każdemu takie badania wykonać jak już znajdziemy wymarzoną parcele jeszcze przed zakupem. Tak czy inaczej będzie trzeba to badania wykonać i w moim przypadku okazało się że są przewarstwienia gliny które w suchych warunkach nie utrudniają procesu budowlanego, ale w deszczowe dni z placu budowy robią basen ze ślizgawką w jednym w którym nie problem zgubić buty :) Oczywiście w moim przypadku wcześniejsze badania geologiczne nie wpłynęły by na decyzję zakupową ale strach pomyśleć co by się okazało, gdyby opinia geologa zakładała wymianę gruntu. Z uwagi na deszcze przyszło nam czekać i śledzić prognozy pogody.


6.03.2020 odebrałem telefon od budowlańca z zaproszeniem na plac budowy - przyjechałem wmurować ostatni bloczek w fundamencie. 7 warstw bloczka. Pierwsze 3 na cement reszta na klej, gdyby było sucho pierwsza na cement reszta na klej, 2 warstwy dysperbitu. Kilka godzin później fundament wyglądał już tak


9.03.2020 - ocieplenie fundamentów yetico aqua eps 100 gr. 15 cm, koparka wybrała rozdeptaną ziemię wewnątrz i obsypała zewnętrzne ściany fundamentu aby ich nie rozepchało. Przyjechały 4 wanny piasku dodatkowo kilka wanien odzyskanych z tego co było piaskiem dookoła budowy. Generalnie piasek a raczej jego transport to nie jest tania rzecz (wanna 550PLN). Warto na etapie kopania fundamentów prowadzić selekcję: humus - przyda się przy zagospodarowywaniu ogrodu, piasek przyda się przy zakopywaniu fundamentu, glina cóż jak najdalej od gliny.


Fundamenty zasypane na 4 razy i solidnie zagęszczone za każdym razem. 

12.03.2020 kilka godzin po zalaniu przyszła nawałnica ale nie wpłynęło to negatywnie na wiązanie betonu znowu żadnych pęknięć, wytrącił się drobny żwirek na całej powierzchni, który później zdmuchnął wiatr. Etap fundamentów uznaliśmy z zamknięty.

19.03.2020 po fundamencie można już było chodzić. 


4Komentarze
Data dodania: 2020-04-11 19:19:43
Miałem identyczną sytuację u siebie ,musiałem przełożyć prace z lutego na maj , nie zazdroszczę
odpowiedz
Data dodania: 2020-04-12 09:11:40
my z tych powodów zrobiliśmy płytę fundamentową
odpowiedz
Odpowiedź do lukasz84
Data dodania: 2020-04-12 16:01:39
Ciekawe czy na skarpie by przeszła płyta?Pierwotnie fundament był zaprojektowany jako schodkowy ale zarządzeniem Majstra (tego co uciekł z budowy) zniwelowaliśmy teren "bo on fundamentu schodkowego nie będzie robił".
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek
Data dodania: 2020-04-12 18:28:56
chyba rzeczywiście tradycyjny fundament jest w takim przypadku lepszy, bo przy złym rozplanowaniu płyta może się obsuwać, z pewnością są na to metody ale wiadomo jak u nas ze "specjalistami" bywa
odpowiedz
Odpowiedź do dom-z-okapem

Po okresie suszy - miesiąc ulewnych deszczy

Blog:  dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-11
wyślij wiadomość

27.01.2020 - na niebie pojawiły się chmury. Przez cały grudzień i połowę stycznia niebo nie uroniło nawet kropli. Ale działamy. Na miejscu pojawia się koparkowy akrobata z OLX (będzie już cały czas u nas działał), który w kilka chwil poprawia to co wcześniej spierdzielił koparkowy polecany profesjonalista (w 80% wydane na niego pieniądze były wyrzucone w błoto). Ok 12:00 pojawia się geodeta i wyznacza osie budynku. Majster bez zbędnego narzekania wbija paliki co dla wielu firm wykonawczych nie jest normą - polecam ustalić to na etapie negocjowania ceny, tak samo jak kto stawia domek na narzędzia, kto grodzi działkę, przywozi materiały na budowę nie wymagające HDS-a, itp.  

28.01.2020 Mamy zrobiony wykop pod ławy fundamentowe i ułożone zbrojenie :O - tempo ekspresowe. następnego dnia rano zaplanowany odbiór zbrojenia przez kierownika budowy i zalewamy ławy. Niestety wieczorem zaczyna padać rzęsisty deszcz, w nocy jest to już śnieg.

29.01.2020 rano szacujemy szkody. Na działce jest piasek z przewarstwieniami gliny więc połowa wykopu jest zalana i obsypana :/


Nasz pociąg ekspresowy wyhamował do czasu kiedy pogoda się ustabilizuje i całą pracę będzie można rozpocząć od nowa.

Wyczekując poprawy pogody w czasie krótkiego okna pogodowego udało się wypompować wodę, poprawić wykop (poszerzając go i gdzieniegdzie szalując) oraz ponownie ułożyć zbrojenie. 

07.02.2020 na teren budowy wjechała pompa i ławy zostały zalane. Szerokość pewnie 2 x taka jak w projekcie. Rozmoczona glina wyglądała okropnie, ale w planie było 7 warstw bloczka i wiedzieliśmy że konieczne będzie zebranie rozchodzonej warstwy szlamu. Co nie zmienia faktu poniżej obraz nędzy i rozpaczy.

Beton regularnie podlewany przez deszcz ale mimo to ładnie związał nie było pęknięć całość równa i gładka jak stół. Dalej już tylko padało i padało.


18.02.2020 szukając 

Znalezienie ekipy wykonawczej - rozpoczęcie budowy

Blog:  dom-z-okapem
Data dodania: 2020-04-11
wyślij wiadomość

Na etapie szukania projektu znaleźliśmy architekta adoptującego miejscowego oraz rekomendowanego kierownika budowy geodeta był dobrodziejstwem inwentarza działki. Przyszedł czas szukania ekipy wykonawczej. Słoneczne lato to chyba najgorszy czas na poszukiwanie ekipy budowlanej. Każdemu absolutnie polecam poszukiwania na jesieni kiedy na zewnątrz jest zimno i pada deszcz. mam wrażenie że przysłowiowy majster z wąsem siedzi wtedy w swoim biurze i odbiera telefony zapychając kajet terminami na następny rok (lub dwa) do przodu. My po wielu nieodebranych telefonach, urwanych kontaktach, wycenach z kosmosu a także jednym umówionym już budowlańcu z którym kontakt tajemniczo się urwał postanowiliśmy poczekać do jesieni. 

Jesień / zima 2019/2020 była na tyle ładna że niestety znalezienie wykonawcy cały czas okazywało się nie lada problemem ale udało się. Na koniec  września 2019 roku spotkaliśmy się  z majstrem, pokrótce jak do tego doszło: z polecenia znajomego, którego znajomy zakończył budowę i był bardzo zadowolony ze swojego majstra dostaliśmy na niego namiar ten początkowo chciał nam budować ale już na drugim spotkaniu po przeanalizowaniu projektu powiedział, że nie da rady ale poleca kolegę Wojtka. Kolega Wojtek ochoczo zgodził się ustaliliśmy termin na grudzień 2019 i cenę 40000 (w międzyczasie majster Wojtek podbił lekko cenę ale uznaliśmy że skoro mieści się ona nadal w naszym budżecie to ok). Odbyło się spotkanie z kierownikiem budowy, koparkowym, który miał wyrównać teren pod fundament. W grudniu termin delikatnie przesuwał się w kierunku świąt Bożego Narodzenia, ostatecznie dzień przed Sylwestrem 2019 majster zrezygnował. Świetnie to już drugi, który się poddał co jest nie tak?

W trzeciej turze poszukiwań ekipy wykonawczej mieliśmy już nóż na gardle. Mieszkanie sprzedane, przeprowadziliśmy się na wynajęte,, w telewizji trąbią że inflacja 4 % więc już obliczamy ile stracimy na materiałach. Już na początku stycznia otrzymujemy pierwsze wyceny (tylko murowanie): 68000 PLN, 74000 PLN, 115 000 PLN, 117000 PLN. Obdzwaniam pozostałych wykonawców, którzy wcześniej dawali przyziemne oferty ale niestety nikt nie ma już terminu na 2020 rok. Nagle jest dostajemy ludzką wycenę od mojego klienta, który po przyjeździe na działkę nie widząc żadnych problemów powiedział że projekt już ma i może zaczynać choćby jutro :) 22.01.2020 przystąpiliśmy do działania. 

dom-z-okapem
ranga - mojabudowa.pl sympatyk
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 4514
Komentarzy: 31
Obserwują: 8
On-line: 9
Wpisów: 9 Galeria zdjęć: 40
Projekt dom z okapem pracownia projektowa doomo
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Piła
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2020 grudzień
2020 kwiecień